УЕП не може вважатися КЕП

Процес скасування ЕЦП розпочався ще у 2018 році, а з листопада 2020 року відбувся повний перехід від ЕЦП (електронних цифрових підписів) до КЕП (кваліфікованих електронних підписів).

З цього періоду державні замовники підписують свої документи, плани, оголошення та рішення КЕП. Так само, у своїх вимогах в тендерній документації, замовники зазначають, що постачальники мають підписувати свої пропозиції за допомогою кваліфікованого електронного підпису.

В свою чергу, днями раніше, на сайті Антимонопольного комітету з’явилось повідомлення, що “на розгляд органу оскарження надходить велика кількість скарг щодо невідповідності електронних підписів учасників умовам тендерних документацій, зокрема, що підписи, які містяться у складі тендерних пропозицій учасників не є саме кваліфікованими електронними підписами”.

Велика кількість постачальників підписувала свої пропозиції УЕП – удосконаленим електронним підписом, вважаючи його аналогом КЕП, хоча і в тендерній документації замовників, стояла вимога щодо використання кваліфікованих підписів.

В чому принципова відмінність даних підписів ?

УЕП (удосконалений електронний підпис) – удосконалена форма електронного підпису, призначена для використання пересічними громадянами для зручності та мобільності останніх. Зберігається на звичайних флешках або на файлових носіях.

КЕП (кваліфікований електронний підпис) – передбачає найвищий рівень безпеки даних. Зберігається лише на захищених носіях – токенах.

Велика кількість скарг в Антимонопольний комітет призвела до запиту в Міністерство цифрової трансформації з проханням надати роз’яснення, чи може підпис вважатися кваліфікованим електронним підписом, якщо при перевірці електронного цифрового підпису на сайті ЦЗО з’являється інформація, що тип носія – незахищений, тип підпису – удосконалений.

Міністерство цифрової трансформації Листом від 16.02.2021 № 1/06-3-1587 повідомило наступне: “що тип підпису “удосконалений”, то такий підпис не може вважатись кваліфікованим”

Отже, підсумовуючи, удосконалений підпис не є аналогом кваліфікаційного.

Але варто зазначити, що Міністерство цифрової трансформації у вищезазначеному листі наголосило на можливості до 31.12.2021 використовувати удосконалені електронні підписи та печатки, які базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів.

Що ми радимо постачальникам.

  • Перш за все, визначитись, яким видом цифрового підпису ви володієте. Це легко перевірити на сайті Міністерства цифрової трансформації за посиланням https://www.czo.gov.ua/
  • Обов’язково замовити собі КЕП, якщо у вас його досі немає.
  • Уважно читати тендерну документацію та підписувати пропозицію відповідним до документації ключем.

Що ми радимо державним замовникам.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2020 № 193 «Про реалізацію експериментального проєкту щодо забезпечення можливості використання удосконалених електронних підписів і печаток, які базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів», а саме абз. 2 п. 1, представники бізнесу мають право до кінця 2021 року у ході своєї діяльності використовувати удосконалений електронний підпис.

  • Отже, ми рекомендуємо замовникам у вимогах тендерної документації зазначати, що постачальники мають право підписувати свої пропозиції як кваліфікованим, так і удосконаленим електронним підписом.

Ефективних вам закупівель.