Що таке вартість життєвого циклу простими словами.

Коли замовнику необхідно провести закупівлю, першочергово йому потрібно зробити аналіз ринку, щоб зрозуміти особливості, технічні характеристики, сезонність і ринкові ціни певного предмету закупівлі.

В рамках аналізу ринку може стати очевидним, що існують альтернативні предмети закупівлі – предмети закупівлі, що є ідентичними за кодом класифікатора CPV, виконують одні ті самі функції, але можуть мати різні технічні, якісні та експлуатаційні характеристики. Найчастіше це пов’язано з інноваціями, які кожного дня невпинно йдуть вперед.

Візьмемо до прикладу звичайну лампочку розжарювання, ще декілька років тому майже 80% населення та підприємств використовували самі звичайні лампи розжарювання. Сьогодні можна сміливо сказати, що на ринку багато альтернатив, які здатні скласти конкуренцію, але не по ціні. Але чи так це насправді?

Лампа розжарювання не має конкурентів при стартовій мінімальній ціні, легка та зрозуміла в експлуатації, швидко загоряється. Але швидко втрачає яскравість при експлуатації, недовговічна.

Люмінесцентні – зберігаючі лампи забезпечують сяяння в 5 разів яскравіше при однаковій потужності в порівнянні із лампами розжарювання, коштують недорого, строк експлуатації більший. Також, варто звернути увагу, що дані лампи не екологічні, через напилення ртуті та люмінофору з середини, що призводить до удорощення процесу утилізації.

Світлодіодні лампи – мають кращий показник енергоефективності, довгий строк експлуатації, відносно екологічні, але найвищі за ціною серед конкурентних товарів.

Це яскравий приклад предмету закупівлі, при якому мало би сенс використовувати функціонал вартості життєвого циклу. Який дозволить замовнику оцінювати пропозиції постачальників не лише за ціною товару, а й за вартістю його подальшої експлуатації.

Замовнику застосовувати вартість життєвого циклу доцільно у таких випадках:

  • використання предмета закупівлі передбачає значні витрати на його утримання та експлуатацію;
  • витрати, пов’язані з обслуговуванням предмета закупівлі, становлять значну частину вартості життєвого циклу;
  • використання кращих за технічними характеристиками предметів закупівлі значно впливає на термін експлуатації;
  • використання альтернативних предметів закупівлі має вплив на екологію та довкілля.

Ціна товару з урахуванням вартості життєвого циклу товару вираховується за формулою:
Цвжц = В1+В2+В3+В4+В5, де

Цвжц – ціна товару з урахуванням вартості життєвого циклу
В1 – вартість витрат, пов’язаних з придбанням
В2 – вартість витрат, пов’язаних з користуванням,
В3 – вартість витрат, пов’язаних з обслуговуванням
В4 – вартість витрат, пов’язаних з завершенням користування
В5 – вартість витрат, пов’язаних з захистом навколишнього середовища
При цьому вартість витрат, пов’язаних з користуванням, наприклад, вираховується за формулою:
В2 = Вр/по*По*Цр
Вр/по – показник витрат споживання ресурсів
По – одиниця виміру вартості життєвого циклу
Цр – ціна ресурсу, що буде використовуватись.

Детальніше про формулу життєвого циклу і про аукціон з використанням даного функціоналу ви можете прочитати у статті на Інфобокс.