Оскарження та докази після 26.06.2021 

Нещодавно сфера публічних закупівель зазнала певних змін, адже був підписаний та вступив в дію Закон України Про внесення змін до Закону України Про публічні закупівлі та інших законів України щодо вдосконалення системи функціонування та оскарження публічних закупівель від 03.06.21 № 1530-IХ. 

 

Вище зазначений документ вносить зміни в алгоритм спрощеної закупівлі, звіту про укладений договір, в переговорну процедуру та в процес оскарження. 

 

Саме про  зміни в процесі оскарження ми поговоримо в даній статті. 

 

З 26.06.2021 в процесі оскарження з’являється таке поняття як – докази. Докази – це документи, які мають відношення до процесу оскарження і, які постачальник відтепер має право пред’явити в АМКУ. 

 

На сьогоднішній день вже сформувалась певна практика оскарження з використанням підтверджувальних документів/доказів у Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель. Давайте розглянемо декілька кейсів. 

 

Кейс № 1. Рішення Колегії № 16976-р/пк-пз від 26.07.2021, оголошення № UA-2021-07-02-005374-с

Вимога замовника, яка оскаржується:

замовник наполягає, щоб в учасника було не менше двох працівників, які пройшли періодичне навчання із охорони праці. 

Позиція скаржника та документальне підтвердження/ докази:

на підприємстві скаржника працює взагалі лише дві особи. Відповідальною особою за стан охорони праці є директор підприємства. На підприємстві є працівник, який пройшов періодичне навчання із охорони праці та має відповідне посвідчення, але згідно з наведеною вимогою замовника, що таких працівників повинно бути не менше двох, скаржник не зможе взяти участі в цих торгах, така вимога дискримінує його як потенційного учасника.

Як доказ надано посвідчення про проходження спеціального навчання (пожежно-технічного мінімуму), протоколu засідання комісії за результатами прийняття заліків у осіб, що пройшли навчання за програмою пожежно-технічного мінімуму.

Позиція Колегії:

встановлення замовником такої умови порушує вимоги частини 4 статті 5 та частини 4 статті 22 Закону, якими передбачена недискримінація учасників. Замовник повинен усунути наведені невідповідності шляхом внесення відповідних змін до тендерної документації.

Скаржнику вдалося довести, що одного працівника, який пройшов навчання з охорони праці, достатньо для виконання договору про закупівлю в разі перемоги в даній процедурі. Надання скаржником такого доказу, як посвідчення на одного спеціаліста про проходження спеціального навчання (пожежно-технічного мінімуму), задовольнило Колегію.

Доречним у даному випадку було б додаткове надання копії штатного розпису скаржника задля підтвердження, що на підприємстві працюють лише дві особи.

Кейс № 2. Рішення Колегії № 17014-р/пк-пз від 26.07.2021, оголошення № UA-2021-06-30-002538-c 

Вимога замовника, яка оскаржується:

відповідно до додатку 3 тендерної документації учасник повинен поставити товар, що відповідає таким показникам: зольність на сухий стан палива %, (Ad) — до 10,0; загальна волога на робочий стан палива %, (W) — до 7,0; нижча теплота згорання на робочий стан палива — не менше 6000 кКал/ кг.

Позиція скаржника та документальне підтвердження/ докази:

скаржник вважає, що встановлений показник загальної вологи є дискримінаційним, та замовник, встановивши такий показник, не обґрунтовує його посиланням на чинні державні стандарти. ДСТУ 7146:2010 визначені інші показники загальної вологи, замовник не обґрунтовує необхідність придбання товару із показником загальної вологи саме до 7,0 %, а не до 10,0 %.

Як доказ надано копію ДСТУ на товар, ГОСТ щодо розміру кусків вугілля, копія сертифіката генетичних, технологічних та якісних характеристик товару з показниками, договір з виробником.

Позиція Колегії: 

вимога замовника містить дискримінаційний характер, повинна бути усунута замовником шляхом внесення відповідних змін до тендерної документації.

Скаржник довів, що вказаний замовником показник вологи не відповідає державним стандартам та є таким, що обмежує конкуренцію. Такі додані до скарги докази, як копія ДСТУ на товар, ГОСТ щодо розміру кусків вугілля, копія сертифіката генетичних, технологічних та якісних характеристик товару з показниками, договір з виробником, задовольнили Колегію.

Кейс № 3. Рішення Колегії № 16821-р/пк-пз від 22.07.2021, оголошення № UA-2021-06-29-000597-b

Вимога замовника, яка оскаржується:

рядок 2 таблиці з додатку 3 тендерної документації «вимірювальний діапазон витрат від 100 до 12500 м³/год.».

Позиція скаржника та документальне підтвердження/ докази:

цій вимозі не відповідає товар жодного вітчизняного виробника, відомого скаржнику. Вимога створює перешкоди для того, щоб у тендері взяв участь скаржник, та об’єктивно створює конкурентні переваги для заздалегідь відомого замовникові виробника / постачальника.

Як доказ надано сертифікат перевірки на предмет закупівлі, який пропонує скаржник, сертифікат перевірки на предмет закупівлі, який пропонує інший виробник, керівництво по експлуатації на товар, витяг з тендерної документації з технічним завданням.

Позиція Колегії: 

замовник не підтвердив наявність щонайменше двох виробників, продукція яких відповідає умовам тендерної документації, та повинен усунути наведені невідповідності шляхом внесення відповідних змін.

Cкаржнику вдалося довести, що технічну вимогу замовника може виконати один виробник. Надання скаржником таких доказів як сертифікат перевірки на предмет закупівлі, який пропонує скаржник, сертифікат перевірки на предмет закупівлі, який пропонує інший виробник, керівництво по експлуатації на товар, витяг з тендерної документації з технічним завданням, задовольнило Колегію. Рекомендуємо при оскарженні таких вимог надавати порівняльну таблицю, у якій чітко вказувати всі параметри товару декількох виробників та виділити саме ті параметри, які може запропонувати лише один виробник, під якого замовник і прописав тендерну документацію.

(Кейси взяті з інформаційного порталу Prozorro Infobox)

Також пам’ятайте, майданчик ТЕНДЕР-online дбає про своїх клієнтів. У разі виникнення будь – яких питань – звертайтесь до наших менеджерів.

Тел.: (044) 227-25-77
Моб.: (095) 287-25-77
Моб.: (097) 287-25-77
https://tender-online.com.ua/